EVERYONE CAN AFFORD TO BUY ORGANIC

I’ve been buying organic produce, grass-fed beef and free range chicken for several years, and I don’t have an unlimited grocery budget.  This is how I do it.
Take a look at the items and costs below, then stay with me, and start thinking outside the box.

1/2 gallon of ice cream – $3.50
wiki.answers.com

Large bag of chips – $2.50
www.ask.com

Six pack of soda – $2.50
wiki.answers.com

Bag of oreo cookies (17 oz) – $3.95
www.chacha.com

Frozen pizza – $7.00 – $9.00
blogs.wsj.com

This is just a sampling and prices will vary where you live, but everyone is aware  that this “stuff” is VERY expensive.  We all have our cell phones with us everywhere these days, so here’s the challenge:  The next time you go grocery shopping, use the calculator on your phone.

You may be surprised when you actually discover what you can save by eliminating the items above.  Then go to the organic produce area (most supermarkets now provide some organic produce – YAY!) in your market, and see if the credits you gave yourself by eliminating junk food will pay for your organic purchases.  And, don’t forget your local farms; buy from farmer’s markets if you can find one in your area.  Go to Local Harvest, a Farmer’s Market locator.

Here is another thought:  If you eat out once in a week you have probably used up all the credits you would need  to buy organic produce and grass-fed and/or free range meat.

We are talking about lifestyle changes, and they are never easy, but these types of change not only benefit our health, but the earth as well.  And, if you are serious about eating better you can now eliminate the false concept that organic is not affordable.  I’m not suggesting that we give up everything at once, or even forever.  Start small, and eliminate a couple of things – think of it as gradually trading up to a healthier lifestyle.  And, by all means, treat yourself once in awhile.
Advertisements

3 responses to “EVERYONE CAN AFFORD TO BUY ORGANIC

  1. Pingback: Whole food for five on less than $200 a week. « the food fighters

  2. Great suggestions, trading junk food for quality produce! I feel like fast food is keeping low income families from choosing this route. Sometimes it’s easier for a family to feed everyone at taco bell (cheaper) than buying vegetables. I’ve always felt there needs to be a fast food chain at the scale of Mc Donald’s who provides super healthy choices (yummy tasty goods) at a supreme low cost. Anyone?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s